Sınav İşlemleri

ÖĞRENCİYİM


 

Sınavlarınızı cevaplarken word dosyası olarak ya da çıktısını alıp kağıt üstünde cevaplarken kullanabileceğiniz şablon dosyadır. Bu dosya örnektir, kullanılması zorunlu değildir.

Sınav Kağıdını Word dokümanı olarak indir
Sınav Kağıdını PDF dokümanı olarak indir

T.C. Trabzon Üniversitesi 2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi (Pandemi Süreci) Sınavlarında Öğrencilerin Uyması Gereken Kurallar

Üniversite Yönetim Kurulunun 15.05.2020 tarih ve 97 sayılı toplantısında, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı (Pandemi süreci) ile ilgili olarak; “Öğrencilerin bizzat kendilerinin hazırladıkları ödev (dersle ilgili okutulacak makale, kitap, vb. yazılı eserlerin özeti, eleştirisi veya değerlendirme raporu, proje, uygulama/performans videosu, tasarım (sunu, görsel, yazılı, sesli, vb. dijital veya basılı ürün veya materyal tasarımı, vb.), örnek olay/vaka inceleme raporu, vb.) veya yazılı sınav” yapılmasına karar verilmiştir. Aynı toplantıda alınan kararda belirtilen derslerin (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II ve Türk Dili-II (Öğretmenlik programları hariç)) derslerinin dışındaki derslerde gerek e-sınav ortamında gerekse öğrencilere gönderilerek yapılacak sınavlarda çoktan seçmeli test tekniği kullanılmayacaktır. Bu kapsamda, öğrencilerimizin sınavların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla aşağıda sayılan kurallara dikkat etmeleri gerekmektedir.

 1. Yıl/yarıyıl sonu sınavları 08 -20 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup,  toplam 13 gün (Cumartesi ve Pazar günleri de dahil) kullanılacaktır.
 2. Yıl/yarıyıl sonu sınav ve ödev aralıkları (başlama tarihi ve saati ile bitiş tarihi ve süresi) ve sınav süreleri sınav takvimine uygun bir şekilde biriminizin e-sınav platformuna (http://esinav1.trabzon.edu.tr/ veya http://esinav2.trabzon.edu.tr/) yazılmış olup, tüm sınavlarınız esinav1.trabzon.edu.tr veya esinav2.trabzon.edu.tr adresleri üzerindeki ders sayfalarında gerçekleştirilecektir. Hangi e-sınav platformunda sınava gireceğiniz aşağıda Tablo 1’de gösterilmiştir.
  Tablo 1. Akademik birimlerin e-sınav platformlarına göre dağılımı
  http://esinav1.trabzon.edu.tr/ http://esinav2.trabzon.edu.tr/
  Fatih Eğitim Fakültesi Hukuk Fakültesi
  Güzel Sanatlar Fakültesi İlahiyat Fakültesi
  İletişim Fakültesi Spor Bilimleri Fakültesi
  Devlet Konservatuvarı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu Tonya Meslek Yüksekokulu
  Turizm ve Otelcilik meslek Yüksekokulu Vakfıkebir meslek Yüksekokulu
   
 1. Sınav dönemi başlamadan önce mutlaka e-sınav sistemine giriş yaparak almış olduğunuz tüm dersler için  yıl/yarıyıl sonu ödev ve sınavlarının tanımlanmış olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bir öğrencinin ilgili sınava girebilmesi için mutlaka Uzaktan Eğitim Sisteminde (e-ders ve e-sınav) ilgili derste tanımlı olması gerekmektedir. Sınav dönemi başlamadan önce e-ders ve e-sınav platformlarında aldığınız derslerin kontrolünü yaparak herhangi bir sorun olması durumunda acilen sorumlu öğretim elemanı veya Bölüm Destek Sorumlunuz ile görüşünüz.
 2. Üniversitemizin online.trabzon.edu.tr ve eders.trabzon.edu.tr internet adreslerinde “Sınav İşlemleri” başlıklı arayüzünde sınav esnasında sizlere gerekli olabilecek bilgileri içeren yardım videoları ve dokümanlar sunulmuştur. Sınav döneminden önce esinav1.trabzon.edu.tr ve esinav2.trabzon.edu.tr adreslerinde sizlerin sınav ortamını tanımanız amacıyla örnek soru tiplerinden oluşturulan fakat not karşılığı olmayan deneme sınavını inceleyiniz.
 3. Öğrencilerin rahat bir şekilde e-sınav ortamına giriş yaparak sınavlarını acele etmeden, hata yapmadan, soruları cevaplayabilmesi, cevapların bulunduğu dosyaları doğru bir şekilde e-sınav sistemine yükleyebilmeleri ve sistemde yaşanabilecek olası sorun veya riskleri en aza indirebilmek amacıyla her bir ders için normal sınav süresinden daha uzun bir sınav aralığı (başlangıç ve bitiş tarih ve saatleri) belirlenmiştir. Örneğin, sınav süresi 50 dakika olan bir sınav için, sınav aralığı 10.00-12.00 saatleri olarak tanımlanmış olsun. Bunun anlamı, öğrenci 10.00-12.00 saatleri arasında sadece 50 dakikayı sınav süresi olarak kullanabilir. Öğrenci, saat 10.00-12.00 aralığında, sınavın saat 12.00’da biteceğini hesaplayarak, belirtilen saat aralığında istediği bir anda sınava başlayıp 50 dakikalık sınav süresini kullanabilir. Cevapları yüklemek için ayrı bir süre verilmeyecektir. Sınavlar için verilen saat aralığında öğrenciler cevaplarını e-sınav sistemine “Tümünü Gönder ve Bitir” seçeneğiyle kaydedip çıktıktan sonra bir daha aynı sınava giriş yapamazlar. Ancak, çeşitli sebeplerle sınavı kayıt etmeden çıkış yapmak zorunda kaldıklarında sınav süresi içerisinde (yukarıda verilen örneğe göre öğrencinin sınava başladığı andan itibaren 50 dakika içerisinde) sınava tekrar giriş çıkış yapabilir.      
 4. Sınavlar başlar başlamaz, ödev veya yazılı sınav soruları veya öğretim elemanı tarafından verilen açıklamaları dikkatlice okumalısınız. Anlaşılmayan hususlar varsa anında gerek dersin öğretim elemanından gerekse Canlı Yardım (http://online.trabzon.edu.tr/tr/page/canli-yardim/21765) sayfasından biriminiz (fakülte, devlet konservatuvarı, enstitü, meslek yüksekokulu, vb.) ve bölümünüzü seçerek, Canlı Yardım sorumlusundan gerekli desteği alabilirsiniz.
 5. Sınavların başlangıcında yazılı sınav sorularına ya da ödev konularına e-sınav sisteminde ulaşıp soruları e-sınav sisteminde cevaplayacağınız gibi isterseniz bilgisayarınıza, telefonunuza veya tabletinize indirdikten veya çıktısını aldıktan ya da fiziksel ortamda sınav kağıdına kalemle yazdıktan sonra eğer süreniz varsa e-sınav sistemine bağlı kalmadan da cevaplandırabilirsiniz (bu durum olası internet veya elektrik kesintisi olması durumundaki riskleri azaltır). Yazılı sınavlarda sistemden “Uygulamayı Bitir” seçeneğini kullanarak çıkış yapıp sınav sorularınızı cevapladıktan sonra tekrar giriş yaparak, cevaplarınızı sisteme yükleyip sınavı tamamladığınızdan eminseniz “Tümünü Gönder ve Bitir” seçeneğiyle sınavı sonlandırabilirsiniz.  
 6. Sınava başladıktan sonra internetinizin veya elektriğinizin kesilmesi durumlarına karşın alternatif bir sınav giriş planı oluşturmalısınız (Örneğin, yedekte interneti ve şarjı olan bir cep telefonu, cep telefonunuzun internetini paylaşarak sınava devam edebileceğiniz şarjı tam bir dizüstü bilgisayar, tablet, vb. bulundurabilirsiniz). İnternetin veya elektriğin kesilmesi durumlarında dahi sınav süreniz işlemeye devam edecektir. Süreniz dolmadan hızlı bir şekilde alternatif plana geçerek, kullanıcı girişi yapıp ilgili dersin yıl/yarıyıl sonu sınavına tekrar giriş yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, internet üzerinden sisteme daha az bağımlı olmak ve sorun yaşamamak için e-sınav sistemine girip, sınav sayfasını açar açmaz soruları bilgisayarınıza, telefonunuza, tabletinize indirerek veya çıktısını alarak ya da bir kağıda kalemle yazdıktan sonra cevaplama işlemine başlamanız ve cevaplama işlemi bittikten sonra tekrar uygun şekilde cevaplarınızı e-sınav sistemine yüklemeniz gerekmektedir. Yükleme esnasında herhangi bir sorun yaşamanız durumunda cevapları öğretim elemanına e-posta ya da telefon mesaji ile de gönderebilirsiniz. Olası tüm durumlarda cevaplarınızı sınav süresi içinde göndermeniz zorunlu olup, sınav süresi dışında gönderilen cevaplar değerlendirmeye alınmayacaktır. Öğretim elemanlarının eposta adreslerine https://www.trabzon.edu.tr/Images/Uploads/eposta.pdf internet bağlantısından ulaşabilirsiniz.
 7. Sınavlarda video dosyalarının gönderimi veya yüklenip paylaşılması için Google Drive hizmetlerini kullanmanız ve eposta göndermeniz durumunda ise Google Eposta hizmetinden yararlanmanız gerektiği için sınav haftasından önce kurumsal trabzon.edu.tr uzantılı eposta adresiniz ve şifreniz ile Google’a giriş yaparak google eposta ve DRIVE hizmetlerini incelemeniz önerilmektedir. Google Drive’a video dosyalarının yüklenmesi ve adresinin sınav alanında gönderimi ile ilgili eğitim video ve dökümanlarını online.trabzon.edu.tr adresinde bulunan Sınav İşlemleri / Öğrenciyim sekmesinden inceleyebilirsiniz.
 8. Gerek bilgisayar ortamındaki ödev veya yazılı sınav dosyasında gerekse kağıt kalemle hazırladığınız ödev veya sınav cevaplarının bulunduğu kağıtlara mutlaka size, derse ve öğretim elemanına ait bilgileri (adınız ve soyadınız, öğrenci numaranız, bölümünüzün adı, sınıfınız, dersin kodu ve adı, dersin başlangıç ve bitiş sınav tarihi ve saati ile sorumlu öğretim elemanının unvanı, adı ve soyadı, vb.) okunur bir şekilde yazmalı; ödev veya sınav kağıtlarının her sayfasını numaralandırıp (sayfa numarası/toplam sayfa sayısı şeklinde), her sayfayı bizzat kendiniz imzalamalısınız. Ancak, doğrudan bilgisayar, tablet veya telefon ortamında yazıp gönderdiğiniz dosyalarda sayfaları imzalamanıza gerek yoktur. Sınav kağıdı olarak ekteki örnek sınav kağıdı şablonunu kullanabilirsiniz. Sınavı kağıt-kalemle yapma ihtimaline karşı her sınavda yanınızda yeterince A4 kağıtları (ya da ekteki boş sınav kağıdının çıktıları), kalem ve silgi mutlaka hazır bulunmalıdır. E-sınav sistemine cevapları yükleyemediğiniz fakat eposta veya telefon mesajıyla gönderdiğiniz durumlarda sonradan sorun yaşamamak adına cevapları gönderdiğiniz tarih ve saati kayıt altına almalısınız.
 9. Sınav sorularında ses dokümanı istenmişse, e-sınav sisteminde sorunun altındaki yükleme alanına yüklemeniz, video dosyası istenmiş ise bu dosyayı Google Drive’a yükleyerek dosyanın paylaşım linkini kopyalayıp sorunun cevap alanına yapıştırmanız gerekmektedir. Google Drive hesabınıza yükleyeceğiniz dosya veya belgeleri silmemeli, paylaşımdan kaldırmamalı ve yerlerini değiştirmemelisiniz. Aksi durumda değerlendirme sürecinde dosyalarınız öğretim elemanı tarafından bulunamayacak ve değerlendirmeye alınmayacaktır.
 10. E-sınav sisteminde soruların cevapları için ayrılan dosya yükleme alanları en fazla 50 MB boyutunda dosyayı kabul edebildiği için, 50 MB’ın üzerindeki boyutlara sahip her türlü ödev veya sınav dosyasını sınav süresi içerisinde Google Drive’a yükleyerek, dosya/klasör bağlantılarını sınav veya ödevin cevap alanına yazmalı veya ilgili öğretim elemanına eposta veya telefon mesajı ile göndermelisiniz. Google Drive’a yüklenen dosyaların detaylı tarih bilgileri tespit edilebilmektedir. Sınav süresi dışında yüklenen/değiştirilen/taşınan dosyalar dikkate alınmayacaktır.
 11. Sınav süresinin sonunda e-sınav sistemine yüklediğiniz ödev veya yazılı sınav cevapları veya belgeleriyle ilgili dosyaları kaydettikten sonra sisteme doğru şekilde yüklenip yüklenmediğini, açılıp açılmadığını mutlaka kontrol ediniz. Benzer şekilde ödev veya yazılı sınav cevapları veya belgeleriyle ilgili dosyaları eposta yoluyla öğretim elemanlarına gönderdiğinizde aynı kontrolleri yapınız veya yapılmasını öğretim elemanından talep ediniz.
 12. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) uyarınca öğretim elemanlarının hazırladığı sınavlar ve sorular ile öğrencilerin ödev olarak hazırladığı veya sorulan sorulara cevap olarak verdiği her türlü bilgi, belge, ürün, vb. materyaller öğretim elemanları ve öğrencilerin kişisel verisi olarak değerlendirilir. Bu sınav belge veya materyallerinin depolanması, saklanması, başka platformlarda paylaşılması, cevapların dağıtılması, sınav (ödev veya yazılı sınav) sorularına cevap olarak başkalarına ait ödev veya cevapların sunulması gibi durumlarda KVKK ihlali yapan kişi/kişiler sorumludur. Bu ihlali yapan kişiler hakkında ilgili mevzuatlara göre işlem başlatılır.  
 13. Sınavlarda hazırlanan ödevlerin veya sınav sorularına verilen cevapların özgünlüğü ve benzerlik durumlarını kontrol etmek için öğretim elemanları Turnitin programını kullanabilir. Sınav evraklarının incelenmesinden, sınav sorularına verilen cevaplarda büyük oranda benzerlik, kopya, intihal gibi sınavları geçersiz sayabilecek durumların tespit edilmesi halinde, öğretim elemanları ilgili öğrenci veya öğrenciler hakkında Trabzon Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliği, Trabzon Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği ile Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine göre işlem yapmak üzere ilgili bölüm başkanlıklarına başvuru yapabilir.
 14. Sınav değerlendirme sonuçlarına ilişkin notlar sadece ekampus.trabzon.edu.tr adresindeki Öğrenci Bilgi Sisteminden (OBS) öğrenilecektir.
 15. Sınav döneminde geçerli bir mazaret sebebiyle sınava giremediğiniz takdirde, bu mazeretinizi ispatlayan resmi bir belge ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına süresi içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir. 
 16. Burada belirtilmeyen durumlarda Trabzon Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliği, Trabzon Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği ve ilgili mevzuat hükümlerine göre işlem yapılır.

Çalışmalarınızda kolaylıklar diler, sorunsuz ve başarılı bir sınav dönemi geçirmenizi temenni ederiz.
 
Trabzon Üniversitesi Rektörlüğü

E-SINAV PLATFORMU HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR
 1. Sınavlara hangi adresten erişebilirim?
esinav1.trabzon.edu.tr ya da esinav2.trabzon.edu.tr adreslerinden erişebilirsiniz. Hangi platformda sınava gireceğiniz aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.
 
http://esinav1.trabzon.edu.tr/ http://esinav2.trabzon.edu.tr/
Fatih Eğitim Fakültesi Hukuk Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi İlahiyat Fakültesi
İletişim Fakültesi Spor Bilimleri Fakültesi
Devlet Konservatuvarı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu Tonya Meslek Yüksekokulu
Turizm ve Otelcilik meslek Yüksekokulu Vakfıkebir meslek Yüksekokulu
 
 
 1. E-SINAV platformuna giriş için kullanıcı adı ve şifrem nedir?
Eders.trabzon.edu.tr adresinde kullandığınız kullanıcı adı ve şifre bilgileri esinav1 ve esinav2 sistemlerinde de geçerlidir. Eğer şifrenizi değiştirmediyseniz, kullanıcı adınız öğrenci numaranız, şifreniz TC kimlik numaranızın ilk 5 hanesidir. Şifrenizi değiştirmişseniz eders üzerinde oluşturduğunuz yeni şifre geçerlidir.
NOT: Bundan sonra yapılacak şifre değişiklikleri sadece değişim yapılan platformda geçerli olacaktır. Bu nedenle şifre değişimi yapacaksanız her iki platformda da (eders ve esinav) şifrenizi değiştirmeyi unutmayın.
Şifrenizle giriş yapamıyorsanız https://www.youtube.com/watch?v=W2nM6R9XC5c yardım videosunu izleyiniz.
 1. Yıl/yarıyıl sonu sınavlar hangi yöntemle yapılacaktır?
“Yazılı sınav” veya “ödev”
 1. Sınavların tarih ve saatlerine nereden ulaşabilirim?
Bölümünüzün ana sayfasındaki duyurulardan ulaşabilirsiniz. Ayrıca 4 Haziran 2020 tarihinden itibaren esinav platformundaki takvim sekmesinden de sınavlarınızı görebilirsiniz.
 1. Sınav esnasında kalan süreyi nereden görebilirim?
Ekranın sağ tarafındaki geri sayım yapılan panelde görebilirsiniz.
 1. Sınavda istediğim sorudan başlayabilir miyim?
Evet
 1. Yazılı sınav sorularının cevaplarını sisteme nasıl yükleyeceğim?
Bunun için birden fazla seçeneğiniz var.
Cevabınızı doğrudan sorunun hemen altında bulunan metin alanına veya bilgisayarda kaydettiğiniz dosyanızı sisteme yükleyerek (word, resim vb.) gönderebilirsiniz. Ayrıca büyük boyutlu dosyalarınızı drive hesabınıza yükledikten sonra linkini bu sistemden paylaşabilir
Not: http://online.trabzon.edu.tr/tr/page/sinav/21794 sayfasındaki Öğrenciyim menüsü altındaki videoları izleyin.
 1. Hazırladığım ödevi sisteme nasıl yükleyeceğim?
Ödev etkinliğinde Gönderim Ekle butonuna tıklayın. Dosyanızı yüklemeniz için açılan panelde yükleyebilirsiniz.
Not: http://online.trabzon.edu.tr/tr/page/sinav/21794 sayfasındaki Öğrenciyim menüsü altındaki videoları izleyin.
 1. Sınavı bitiremeden sürem doldu, cevaplarım kaydedilmiş midir?
Cevaplarınız kaydedilmiştir.
 1. Sınava akıllı mobil cihazımla girebilir miyim?
Evet.
 1. Sınav esnasında sorun yaşarsam ne yapabilirim?
 • Öğretim elemanın sağladığı iletişim bilgileri ile kendisine ulaşabilirsiniz.
 • Sınav ekranının hemen altında bulunan Canlı Yardım butonuna tıklayabilirsiniz.
 • Öğretim elemanına e-posta gönderebilirsiniz.
 • Sınav platformu üzerinden öğretim elemanına mesaj gönderebilirsiniz.
(“Sınav hakkında yardım almak için bunları yapın” videosu ve pdf dosyasını inceleyebilirsiniz. https://youtu.be/VKhXqQpc6uo)
 1. Yazılı sınav ya da ödev için sisteme yüklediğim dosyanın yüklendiğinden nasıl emin olabilirim?
Yazılı sınav veya Ödev sistemine yüklediğiniz dosya, yüklenme sürecindeyken metinsel olarak gözükür, yüklenme tamamlandığında kare bir ikon ile görüntülenir. Kare şeklinde ikon gözüktüğünde dosyanız yüklenmiştir.
Ayrıca yazılı sınav için sınavı tamamladığınızda “Sınav Ön izleme” ekranını göreceksiniz. Bu ekranda sorulara verdiğiniz cevapların ve yüklediğiniz dosyaların bir özetini görebilirsiniz.
Not: 1 dakikada, internet hızınıza bağlı olarak, yaklaşık 5MB’lık dosya yükleyebilirsiniz.
 1. Sınava çok az bir zamanım kaldı ama E-Sınav sayfası açılmıyor. Ne yapmalıyım?
 • İnternet bağlantınızı kontrol edin.
 • Sayfanızı 2 dakikada bir yenileyin.
 • Farklı bir internet tarayıcı ile açmayı deneyin.
 • Farklı bir cihaz ile girmeyi deneyin (bilgisayar ya da akıllı telefon)
 • Sorununuz devam ediyorsa Canlı Yardım’dan destek alınız.
 • Sayfaya E-Sınav sisteminden kaynaklı bir sorundan dolayı giremiyorsanız en kısa sürede bu sorunun giderileceğini ve size duyuru yapılacağını unutmayın. online.trabzon.edu.tr adresindeki duyurulara bağlı kalın.
 1. Ödev ya da yazılı sınav için sisteme dosya yükleyemiyorum. Ne yapmalıyım?
 • İnternet bağlantınızı kontrol ediniz.
 • Büyük boyutlu dosyalar biraz uzun sürebilir. Kare (ikon) simgesi gelene kadar bekleyiniz. 1 dakikada, internet hızınıza bağlı olarak, yaklaşık 5MB’lık dosya yükleyebilirsiniz.
 • Farklı bir cihaz ile ortama girip dosyanızı yüklemeyi deneyin.
 • Eğer yukarıdaki maddeleri denemişseniz ve hala dosya yükleyemiyorsanız öğretim elemanına e-posta gönderin.
 1. Sınav esnasında internet bağlantı problemi ya da elektrik kesintisi yaşarsam ne yapmalıyım?
 • Sınav süresi içinde yedek planlarınızı devreye sokun.
 • Canlı Yardım sistemi üzerinden iletişime geçin.
 • Cevaplarınızı öğretim elemanına e-posta gönderin.
 
 1. Sorumlu olduğum sınavları göremiyorum ne yapmalıyım?
esinav1.trabzon.edu.tr ya da esinav2.trabzon.edu.tr adreslerinden sınavlara erişilmektedir. Yanlış platforma giriş yapmış olabilirsiniz. Hangi platformda sınava gireceğiniz aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.
 
http://esinav1.trabzon.edu.tr/ http://esinav2.trabzon.edu.tr/
Fatih Eğitim Fakültesi Hukuk Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi İlahiyat Fakültesi
İletişim Fakültesi Spor Bilimleri Fakültesi
Devlet Konservatuvarı Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu Tonya Meslek Yüksekokulu
Turizm ve Otelcilik meslek Yüksekokulu Vakfıkebir meslek Yüksekokulu
 
 
 

Pdf İndir

Pdf İndir

Pdf İndir

Pdf İndir

Pdf İndir

Pdf İndir

Pdf İndir

Pdf İndir

Pdf İndir

Pdf İndir

Pdf İndir

Pdf İndir